Schválená kontroverzná urbanistická štúdia alebo ako sa da stavať v strede poľa

 Schválená kontroverzná urbanistická štúdia alebo ako sa da stavať v strede poľa

Vážení občania,

dávame vám do pozornosti  uznesenie obecného zastupiteľstva v Dunajskej Lužnej 2021/04 zo dňa 30.06.2021, na ktorom bola poslancami Dunajskej Lužnej odsúhlasená Žiadosť o schválenie urbanistickej štúdie ako podkladu pre vydanie územného rozhodnutia, resp. zmenu územného plánu obce Dunajská Lužná.  Tu si však musíme povedať, že je dôležité zamyslieť sa nad tým, či v tomto prípade nešlo o zaujatosť obecného zastupiteľstva. Žiadateľom o schválenie štúdie na výstavbu rodinných domov bola v tomto prípade Rímskokatolícka cirkev, ktorá v žiadnom prípade nepredstavuje developerskú spoločnosť, a preto tu vznikajú viaceré otázky, kto bude budúci vlastník týchto parciel a taktiež kto bude výstavbu realizovať. Na zamyslenie je v tomto prípade aj fakt, že štúdiu schválilo 8 z 10 prítomných poslancov so straníckou knižkou KDH a jeden nezávislý poslanec.

Obecné zastupiteľstvo hlasovalo nasledovne:
„za schválenie urbanistickej štúdie ako podkladu pre zmenu územného plánu a povolenie výstavby na dotknutom území.“: 8 (pp. Stareček – KDH, Vozár – KDH, Németh – KDH, Mertuš – KDH, Paľaga – KDH, Fehér – nezávislý poslanec, Mikloško – KDH, Šesták – KDH)
„zdržal sa“: 2 (Jurczazak, Oltus)
„proti: 0

Investor: Rímskokatolícka cirkev, Bratislavská arcidiecéza, 814 95 Bratislava

Celková plocha riešeného územia: 91 719 m2

Počet pozemkov: 97

Celkový predpokladaný počet obyvateľov: 340

Zaujímavá bola aj argumentácia poslancov, ktorí uvedenú štúdiu aj obhajovali. Prinášame Vám preto v krátkosti zopár naozaj vtipných argumentov.  Hlavným dôvodom má byť údajná výhodná ponuka investora, ktorý obci ponúka v dotknutom území parcely, na cyklotrasu spájajúcu Dunajskú Lužnú s obcou Miloslavov, podľa niektorých poslancov Dunajskej Lužnej za veľmi výhodnú cenu 20 EUR/m2. Je však pozoruhodné, že obec Dunajská Lužná od svojich občanov štandardne vykupuje pozemky pod cyklotrasou značne výrazne pod cenu 20 EUR/m2, ale v tomto prípade obec niekoľkonásobne vyššiu cenu považuje za veľmi výhodnú. Poslanci sa opakovane sťažujú na bremeno zdedené po svojich predchodcoch v podobe rozsiahleho a rozvetveného územného plánu. V niektorých prípadoch dokonca nemajú problém územný plán zmeniť a schváliť štúdiu na výstavbu 95 domov dokonca na poliach, kde podľa urbanistickej štúdie pribudne zhruba 340 obyvateľov. Vlastný názor na prácu našich poslancov si urobte sami. Budeme radi ak nám svoj názor vyjadríte a zašlete aj na info@novaluzna.sk

Zarážajúci je na tejto veci fakt, že obec blokuje podobné žiadosti, v niektorých prípadoch opakovane, od roku 2005 a to na území, ktoré je v územnom pláne obce určené priamo na výstavbu a sú to projekty výrazne menšieho rozsahu ako urbanistická štúdia schválená poslancami Dunajskej Lužnej na obecnom zastupiteľstve zo dňa 30.06.2021.

Danú situáciu budeme neustále monitorovať a o ďalších krokoch vás budeme priebežne informovať. Tím Nová Lužná.

ZDROJE:

Nová Lužná

1 Comment

  • Vsetci poslanci v tom idu spolu. V podstate to je jedna organizovana (dovolim si tvrdit podnikatelska) skupina, ktora haji svoje vlastne zaujmy. Drzim Vam palce, robite uzasnu pracu. Je potrebne vsetku spinu na urade odhalit a to hlavne aj vsetky zmluvy a verejne obstaravania… Davam to ako podnet.

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *